28.08.2014

  Namık Kemal’in Tiyatro Eserleri Nelerdir? Namık Kemal Tiyatro Çalışmaları, Oyunları ve Senaryoları

  Sponsorlu Bağlantılar

  Namık Kemal, tiyatronun modern bir tiyatro haline gelmesi için büyük çaba harcamıştır. Avrupa’ya kaçana kadar yalnız şiir ve politika ile uğraşan Kemal, döndükten sonra tiyatro ile de yakından ilgilenmeye başladı. Bunun için oynanmak üzere piyesler yazmaktan da geri durmamıştır.

  Namık Kemal Tiyatro Eserleri

  Vatan Yahut Silistre
  Gülnihal
  Zavallı Çocuk
  Akif Bey
  Celaleddin Harzemşah
  Kara Bela

  Akif Bey

  Akif Bey Kemal’in Magosa’ya giderken tasarladığı, hatta Magosa’da önce bir zindana konulduğu gece, tasarlamaya devam ettiği, 5 perdelik bir faciadır ve Magosa’da yazılmıştır.

  Eser, en kahraman bir kocaya bile ihanet edebilecek fıtratta, kötü ruhlu bir kadının aile ve cemiyet hayatında oynadığı yıkıcı rolü sahneye koyar. Eserde yer yer bir kahramanlık ruhu, bir vatan sevgisi, yer yer de lirik bir üslupla söylenmiş küçük manzumeler vardır. Bazı tipleri kuvvetli ve bazı sahneleri hakiki hayat sahnelerinden akisler halindedir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Vali olma şartları, vali olmak istiyorum, nasıl vali olunuyor, ne yapmak gerekir?

  Neden telefonu açtığımızda ALO kelimesini kullanırız, Alo dememizin sebebi nedir, niçin alo deriz?

  Bu sayfadaki "Namık Kemal’in Tiyatro Eserleri Nelerdir? Namık Kemal Tiyatro Çalışmaları, Oyunları ve Senaryoları" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current ye@r *