01.08.2014

  Ne Zaman Öleceğini Gösteren Test, Kaç Yıl Yaşayacağım Testi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Hiçbir test aslında sizin ne zaman öleceğinizi söyleyemez. Buna burçlar da dahil, büyücüler de dahil. Çünkü peygamberimiz bile geleceği bilemeyeceğini ve böyle bir gücün kimseye verilmediğini söylemişti. Buradaki kan testi ise sadece yaklaşık ne zaman öleceğimizi ve tahminen kaç yıl yaşayacağımızı söylüyor. Ama dediğim gibi bunlar sizin yolda yürürken düşüp başınızı kaldırıma vurarak ölmenize engel değil.

  Dünyada 3 merkez kan testiyle hücre yaşınızı ve ne kadar yaşayacağınızı söylüyor. Test ya felaketiniz oluyor ya yüzünüzü güldürüyor.

  Kaç yaşınıza kadar yaşayacağınızı mı merak ediyorsunuz? Hücrelerinizin ne kadar daha kendini yenileyebileceğini ya da yaşlanmaya ne kadar yakın olduğunuzu mu öğrenmek istiyorsunuz? Tüm bunları öğrenmenin bir yolu var. Dünyada üç merkez kan testiyle size hücrelerinizin yaşını ve ne kadar yaşayacağınızı söylüyor. En azından iddiaları bunlar… Test ya felaketiniz oluyor ya da yüzünüzü güldürüyor.

  Genetik parmak izimiz olan DNA’nın yapı taşı kromozomların ucundaki telomerler, ömür süremizin sırrını barındırıyor. Hücrelerin bölünüp yenilenmesini sağlayan telomerler, her bölünüp yenilenmede kısalıyor.

  Telomerler kısalırsa

  Sonunda öyle bir noktaya geliniyor ki hücreler artık bölünemez oluyor ve yenilenemiyor. Kısa telomerlerin sayısı ne kadar az ise bu o kadar uzun yaşayacağınız anlamına geliyor. Çünkü telomerler kısaldıkça hücrelerin bölünmesi zorlaşıyor, yenilenemeyen hücreler ölüyor ve yaşlanma ayrıca yaşlanmaya bağlı hastalıklar da başlıyor.

  Telomerlerin bakımını ise uçlarındaki telomeraz enzimi yapıyor. Telomerazlar kısalan telomerleri onarıyor.

  Eğer telomerazlar sağlıklı işlemezse, o zaman yaşlanma süreniz hızlanıyor. Anlaşılan benim telomeraz enzimlerim vazifelerini gayet iyi yapıyor ve kısalan telomerlerimi tamir ediyorlar.

  Kırmızı 6’yı gösteriyor

  Klinikteki uzmanlar, 41 ila 50 yaş aralığındaki birinin kısa telomerlerinin oranının yüzde 23 olması gerektiğini söylüyorlar.

  İlk aşamada vücudunuzdaki kısa telomerlerin oranı ölçüldükten sonra, bir grafikte bu oranın denk geldiği biyolojik yaşı görüyor ve biyolojik yaşınızı öğreniyorsunuz. Benim grafiğimde o kırmızı nokta “6” yaşı gösteriyor.

  Telomer nedir?

  Telomer, kormozomların bütünlüğünü korumada temel bir role sahip kromozom uçlarıdır. Telomerler, hücrelerin bölünüp yenilenmesini sağlarken her bölünüp yenilenmede kısalırlar. Bir zaman sonra da hücreler artık bölünemez oluyor ve yenilenemiyor. Telomerlerin bakımını ise uçlarındaki telomeraz enzimi yapıyor. Telomerazlar kısalan telomerleri onarıyor.

  5 soruda telomer testi

  Testi kim yapıyor?

  Genetik biliminin 2005’te keşfedilen bu yeni alanında çalışan 3 firma var. İkisi ABD’de. Telomer analiz teknolojisi alanında Avrupa’daki tek merkez ise İspanya’daki Life Lenght firması.

  Test kaç yıldır yapılıyor?

  Test 5 yıl önce Doktor Maria Blasco tarafından geliştirildi. İspanyol Ulusal Kanser Araştırma Enstitüsü bu işe milyon eurolarca yatırım yaptı.

  Bugüne kadar ne kadar test yapıldı?

  Yaklaşık 600 test yapıldı.

  En çok hangi ülkeden testi yaptırmak için gelen oldu?

  Çoğunlukla İspanyollar ama ABD, Kanada, Almanya, İngiltere’den de testi yaptırmaya gelen var.

  Testin fiyatı ne kadar?

  Testin fiyatı 500 euro.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yumurtanın Sağlığa Zararları Nelerdir, Yumurta prostat kanseri ve kalp krizine neden olurmu?

  Çorbaların faydaları, hangi çorba hangi hastalığa iyi geliyor

  Bu sayfadaki "Ne Zaman Öleceğini Gösteren Test, Kaç Yıl Yaşayacağım Testi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  2 Yorum

  1. sude ırmak
   17 Haziran 2014

   ne zaman öleceğimizi duysak onu duyduğumuzdan değil kafayı yemekten ölürüz

  2. 17 Temmuz 2014

   öleceğin zamanı sadece allah bili

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *