01.08.2014

  Osmaniye özellikleri, doğal güzellikleri, gezilecek görülecek tarihi ve turistik yerler mekanlar

  Sponsorlu Bağlantılar

  Osmaniye Gezilecek Yerleri
  Osmaniyede nereye gidilir
  Osmaniye gezi rehberi

  Korunan Alanlar

  Osmaniye – Aslandağ Tarihi Milli Parkı Yeri: Osmaniye İli Kadirli İlçesi Ulaşım: Akdeniz Bölgesinde, Osmaniye İlinin Kadirli İlçesine 22 km. uzaklıkta ve Ceyhan ırmağının kenarında yer alan Milli Park’a Adana-Kadirli ve Adana-Osmaniye karayolu ile ulaşılmaktadır.


  Görülebilecek Yerler:
   Roma ve Bizans döneminde de yerleşim gören alanda özellikle Pınarözü köyü yakınlarında bazilika tipinde bir tapınağın tabanında görülen çok renkli mozaikler üstün sanat değeri taşımaktadır. Nisan ve Kasım ayları arasında Park’ın arkeolojik ve tabii değerleri, açık hava müzesi görülebilir.

  Mevcut Hizmetler ve Konaklama: Sahada günübirlik piknik yapılabilir.Baraj gölü çevresinde mevcut patikalarda yürüyüş yapılabilir. Çadır ve karavan ile konaklama yapılabilir

  Mağaralar
  Karapınar mevkiinde bulunan Çançan Mezar Mağaraları’nın Roma dönemine ait olduğu sanılmaktadır.

  Müzeler ve Örenyerleri

  Karatepe – Aslantaş Açık Hava Müzesi Dünya üzerindeki Hitit yazıları ilk defa burada okunmuştur. Bu yazılarının çözülmesiyle Anadolu’da M.Ö. 2000 yılına kadar giden hiyeroglif yazıların tamamı okunabilmiştir.
  Bodrumkale-Kastabala Şehri
  Kastabala’nın oldukça iyi durumda günümüze ulaşan antik yapı kalıntıları arasında en önemlisi sütunlu caddesi ve beş bin seyirci kapasiteli tiyatrosudur. Bunun yanı sıra iki kilise, kale, Roma hamamı, stadyumu, kentin dört bir yanını çevreleyen nekropolleri (Kaya oyma ve anıt mezarları) kentin yaklaşık 5 km kuzey – doğusunda Ceyhan nehri üzerindeki su kemeri kalıntısıyla Kastabala, Osmaniye’nin ve yörenin en önemli ören yerlerindendir.

  Kaleler
  Karatepe – Aslantaş Geç Hitit Kalesi
  Toprakkale Kalesi
  Kaypak (Savranda) Kalesi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Akdeniz bölgesindeki vadiler, Akdeniz bölgesinin vadileri hangileridir nelerdir

  Akdeniz bölgesine ait kullanılan müzik aletleri nelerdir, akdenizdeki yöresel çalgı aletleri müzik araçları hangileri isimleri nedir

  Bu sayfadaki "Osmaniye özellikleri, doğal güzellikleri, gezilecek görülecek tarihi ve turistik yerler mekanlar" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *