01.08.2014

  Pamukkale nasıl oluştu, özellikleri hakkında bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar


  Pamukkale, kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir tepedir.
  Türkiye’nin en tanınmış doğa harikalarından biridir ve Pamukkale Denizli ilindedir.

  Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir. Parlak beyaz rengiyle Pamukkale’yi 20 km uzaklıktan görmek mümkündür.Ayrıca Pamukkalede Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi gezilmesi gereken yerlerdendir. Tepesinde antik Roma’dan kalma Hierapolis adlı kutsal antik şehir bulunur. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir thermal merkez olan Karahayıt vardır. Burada da beş ve dört yıldızlı oteller thermal turizm ve kaplıca hizmeti vermektedir.

  Travertenlerdeki Hasar

  20.yüzyılda Pamukkale’nin güzelliğini görmek isteyen turistlerin akınlarıyla başa çıkabilmek için gittikçe daha çok otel inşa edildi. Bu süreçte travertenlerde çok hasarlar meydana geldi. Bazı otellerin inşa edilebilmesi için antik şehir Hierapolis’in bir kısmı yıkıldı.UNESCO’nun koruma altına almasıyla travertenlerdeki hasar bir miktar telafi edildi.
  Kaynak: wikipedia

  Sponsorlu Bağlantılar

  Ege bölgesinin nüfusu kaçtır 2012

  Ege bölgesinin coğrafik, kültürel ve turizm özellikleri hakkında bilgi

  Bu sayfadaki "Pamukkale nasıl oluştu, özellikleri hakkında bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Tek Yorum

  1. eda
   12 Aralık 2013

   AZ BUZ İŞE YARADI DİYELİM

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *