23.08.2014

  Piko yapımı, nasıl yapılır, pikonun yapılışı

  Sponsorlu Bağlantılar

  12 peçete ve dikdörtgen masa örtüsü için, dertsiz kumaştam 4,5 m satın almanız yeterli olcaktır. Tabi masanız özel yapım değilse… Kumaşımızın 2,5m’ sini masa örtüsü için 2m’sini peçeteler için ayırıyoruz. 2m kumaşın önce kenar paylarını çıkarıyoruz ki, dikerken potluk yapmasın. Kumaşı enine 4 eşit parçaya ayırıyoruz. Elimizde 4 uzun parça oluyor, bunuda 50 cm den 3 parçaya ayırıyoruz. (küçük bir parça artacaktır) Dertsiz kumaşlar çok kaygan olduğu için biçerken zorlanırsanız, keseceğiniz yeri ölçüp, katlayıp, iğneleyebilirsiniz. Bayağı kolaylık sağlayacak, hatanızı önleyecektir. Masa örtüsünün de kenar paylarını çıkarın.
  Peçete ve masa örtüleri için 4cm lik cetvel kullanıyorum, siz elinizle de kıvırabilirsiniz. Önce kısa bir pay sonra tam dönüş yaparak ütülüyorum. Her kenarını mutlaka ütüleyerek çalışıyorum.
  Diğer kenarı da aynı şekilde ütüleyerek çalışıyorum. Köşeleri düzgün olsun diye uçtan ortaya doğru 45′ katlayıp, ütüleyip, iğneliyorum.
  Dört köşesini de hazırladıktan sonra peçete veya masa örtümüz dikişe hazır hale geliyor. önce köşelerini ters çevirip sivri ucundan katladığımızda ütülediğimiz çizgiyi görürüz, dikişimizi bu çizgiden yaparsak, köşelerinin çok güzel olduğunu göreceksiniz.
  İsterseniz düz dikiş yaparsınız, isterseniz harç dikersiniz, isterseniz makineniz ne yapabiliyorsa ondan yararlanırsınız. Ben mor floş iple, danteliyle uyumlu bir piko deseniyle pikoladım. Dantelin geleceği yeri rahat anlatmak için boş bıraktım.
  Peçete danteli merdiven olduğu için bütün köşelerini düzelterek iğneledim. Önce iki sıra zigzag teğelini, sonra sıkı zigzağını (sarma) yaptım. Güzel günlerde kullansınlar inşallah.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Geleneksel Türk Tiyatrosu Nelere Dayalıdır, hangi konulara dayalıdır, neye dayalıdır

  Dünyanın en büyük yarımadaları isimleri, Dünyadaki Önemli Yarımadalar nelerdir

  Bu sayfadaki "Piko yapımı, nasıl yapılır, pikonun yapılışı" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *