31.07.2014

  Saat Yapımı Projesi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

  Sponsorlu Bağlantılar
  saat

  Başkalarının tasarlamış olduğu  saati evimizde bulunan atık malzemelerle veya ilgi alanlarımız doğrultusunda kendimizin tasarlamış olduğu bir ortama taşıyarak kişiselleştirme yaplaım.

   

  Gerekli Malzemeler

  • Çabuk kuruyan alçı (1 kg).
  • Renklendirmede kullanılan  boyalar (sıvı veya toz  olabilir)
  • Plastik bardak
  • Çeşme suyu
  • İçecek kamışı
  • Renksiz vernik
  • Cam (alçı tabakanın  boyutuna bağlı biz 20X25 cm’lik cam kullandık).
  • Saat mekanizması
  • Kullanılan Aletler

   • Boya fırçası
   • Çay kaşığı
   • Tahta çubuk
   • Tornavida       Haydi yapmaya DEVAM EDELİM.

   

  Saat Mekanizması

  saat

  Dış  görünüşünü değiştirmek istediğiniz bir saatin mekanizmasını çıkartın (akrep ve yelkovanı tutan vidayı açıp arkaya doğru itin). Bunun için büyüklerinizden izin istemeyi unutmayın.

  Alçıdan Ebruli Tabakanın Hazırlanması

  yapım kuşağı

  Plastik bardağa yarısını biraz geçecek kadar alçı koyun. Yavaş yavaş su ekleyin ve tahta çubukla boza kıvamına gelene dek karıştırın. Bardağın içine renkli boyaların birinden dökün, bardağı dairesel hareketlerle çevirerek karışmasını sağlayın. Sonra diğer renkler için aynı işlemleri tekrarlayın (bu işlemleri çok kısa sürede yapmaya çalışın, çünkü alçı sulandırıldığı anda yoğunlaşmaya başlar). Boyalı alçı karışımlarını temiz ve kuru cam üzerine dökün, yavaşça sağa sola eğin ve cam üzerinde yayılmasını sağlayın (alçı tabakanın kalınlığı 0.5 cm civarında olacak). İçecek kamışlarından 1 cm kadar kesin ve alçı tabakasının ortasına takın (saat mekanizması için yer hazırlanıyor). Alçının kurumasını bekleyin (5-6 saat sürebilir). Farklı renk kombinasyonlarıyla birden çok alçıdan ebruli tabaka hazırlayın.

  Alçıdan Ebruli Tabakalarının Parlatılması

  teknoloji ve tasarım

  Camı yerden hafifçe kaldırın, keskin bir alet kullanarak (bıçak veya maket bıçağı) alçı tabakasını kenarından itin. Camdan ayrılan alçı tabakasını dikkatlice alın, ters çevirin (cama yapışan yüzünü kullanacağız).

  İçecek kamışını çıkartın. Bir kat vernik sürün, kurumasını bekleyin (5-6 saat sürebilir). Bir kez daha vernik sürün ve yine kurumasını bekleyin (daha parlak olmasını istiyorsanız 3 kat vernik sürebilirsiniz).

  Bu Saatleri Ben Yaptım Demek

  saat yapalım

  Saat mekanizmasını alçı tabakanın ortasındaki deliğe takın, cilalı yüzüne akrep ve  yelkovanı geçirin, vidasını sıkıştırın (alçı kalın gelirse ters tarafından sivri uçlu bir alet ile
  deliğin etrafını inceltin). İsterseniz saatin 12, 3, 6 ve 9 olduğu yerlere çıkartma yapıştırabilirsiniz.

  Eski Bilgisayar Parçaları

  buluş

  Aslında Tabak Olan Saatler

  ilginç buluşlar

  Kağıt Saatler

  teknoloji tasarım

  Oyuncak Saat

  oyuncak saat
  Sponsorlu Bağlantılar

  Çok Renkli Gece Lambası Yapalım Projesi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

  Vantilator Yapımı Projesi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları

  Bu sayfadaki "Saat Yapımı Projesi Nasıl Yapılır Teknoloji Tasarım Dersi Basit Kolay Küçük İcatlar ve Resimli Yapılışları" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *