28.07.2014

  Sait Faik Abasıyanık’ın Edebi Kişiliği ve Kişilik Özellikleri Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sait Faik Abasıyanık’ın Sanata Bakışı ve Sanat Anlayışı Nasıldı?

  Sait Faik Abasıyanık Düşüncelerini ve hayallerini içtenlikle anlatır. Öykülerinde yakından tanıdığı, gözlemlediği kişileri okuyucularına tanıtır. Kişileri, yaşadıkları çevreye ve karakterlerine uygun olarak ele alır ve anlatır.

  Deniz, doğa, yaşlı bir adam, bir boyacı çocuk, balıkçı kahvesi.

  Onun öykülerinde sık sık rastlanan unsurlardır. Öykülerini yapmacıklıktan ve sanat kaygısından uzak bir dille yazmıştır.

  Öykü sayısının çokluğu, konu çeşitliliği, öykü yazma yönteminde yaptığı değişiklikle dikkat çekmiştir. Sayısı yüz elliyi aşan öykülerinin, konusu çoğunlukla kısa bir süre içinde gördüğü, kişiler, olaylar olduğundan, öykülerinde alışılagelen giriş-gelişme-sonuç bölümleri bulunmaz.

  Bu özellikleriyle bir durum öyküsü niteliği taşıyan öyküleriyle klasik yöntemden ayrılmıştır.

  Edebiyatımızda Çehov tarzı öykünün temsilcilerindendir. Öykülerinde ele aldığı konulan, insan ve toplum, insan ve doğa, psikolojik konular olarak üç grupta toplayabiliriz.

  İnsan ve toplumu konu aldığı öykülerinde, genel olarak, toplumun herhangi bir olaya ya da insana karşı gösterdiği tepki, sınıf ayrılıklarının ortaya çıkardığı sakıncalar, işveren-işçi ilişkileri, toplumun düşkünlere karşı ilgisizliği, zenginlik-yoksulluk gibi, içinde yaşadığı toplumun sorunlarını dile getirmiştir.

  Sponsorlu Bağlantılar

  İstiklal Marşı Halkı Nasıl Etkiler, İstiklal Marşının Toplum (Türk Milleti) Üzerindeki Etkileri

  Doğal’ın zıt anlamlısı nedir

  Bu sayfadaki "Sait Faik Abasıyanık’ın Edebi Kişiliği ve Kişilik Özellikleri Hakkında Bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Tek Yorum

  1. dfghdfgh
   23 Mart 2013

   bu ne ya ödeve bak bıktım bu ödevlerden :D :P

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *