20.08.2014

  ŞANLIURFA ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

  Sponsorlu Bağlantılar

  ŞANLIURFA Eski adı “Orhoe veya Orhai”dir. Dah sonra Araplar tarafından “R”ya çevrilmiştir. Bir diğer rivayete göre ise Kürtçeden gelmekte olup R yani güneş demektir. Şehir Babil hükümdarı Ramis-Nemrut tarafından kuruldu.

  Şanlıurfa Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?

  Urfa bölgesi; Sümer – Akat – Hitit, Babil – Kalde, Hurri – Mitanni, Aram – Asur, Med ve Pers hakimiyetlerini görmüştür. MÖ. II. bin Hitit vesikalarında geçen Ursu’nun ve Asur vesikalarında geçen Ruhua veya Ru’ua’nın, bugünkü Urfa olduğu söylenmektedir. Eski adı “Orhoe veya Orhai”dir. Daha sonra Araplar tarafından “R”ya çevrilmiştir. Şehir; Ur, Kalde Ur’u, Harran Ur’u, Orhei, Orhay, Vurhai, Edessa, Diyar Mudar, (Bölge ile beraber) Ruha, Reha ve Urfa adlarını almış, en son Şanlıurfa olmuştur.

  Sponsorlu Bağlantılar

  SİVAS ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

  ŞIRNAK ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

  Bu sayfadaki " ŞANLIURFA ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  4 Yorum

  1. 31 Aralık 2012

   Bu bilgiler diger siteLerde yoktu coook hosma gitti

  2. 31 Aralık 2012

   Diger sehirlere de buradan baktim suuper bilgiler var gecen yine girmistim sinavda sosyal hocasi sordu kimse bilemedi teneffuste hava mava attim ezik oldular ezik eee ne demisler basari zekilere basarisizlik tembellere:)

  3. 4 Aralık 2013

   bence işime yaricak çok güzel şeyler bunlar öbür sitelerde yok bende hilale katılıyorum çok iyi bi site

  4. ece
   14 Nisan 2014

   çooooooookkk üzel olmuşşşşşşşşşşş………………:)

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *