ŞANLIURFA ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir

577 4
Sponsorlu Bağlantılar

ŞANLIURFA Eski adı “Orhoe veya Orhai”dir. Dah sonra Araplar tarafından “R”ya çevrilmiştir. Bir diğer rivayete göre ise Kürtçeden gelmekte olup R yani güneş demektir. Şehir Babil hükümdarı Ramis-Nemrut tarafından kuruldu.

Şanlıurfa Şehrinin İsmi Nerden Geliyor?

Urfa bölgesi; Sümer – Akat – Hitit, Babil – Kalde, Hurri – Mitanni, Aram – Asur, Med ve Pers hakimiyetlerini görmüştür. MÖ. II. bin Hitit vesikalarında geçen Ursu’nun ve Asur vesikalarında geçen Ruhua veya Ru’ua’nın, bugünkü Urfa olduğu söylenmektedir. Eski adı “Orhoe veya Orhai”dir. Daha sonra Araplar tarafından “R”ya çevrilmiştir. Şehir; Ur, Kalde Ur’u, Harran Ur’u, Orhei, Orhay, Vurhai, Edessa, Diyar Mudar, (Bölge ile beraber) Ruha, Reha ve Urfa adlarını almış, en son Şanlıurfa olmuştur.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

4 Yorum --> "ŞANLIURFA ismi nerden gelmiştir, adını nasıl almıştır, efsanesi hikayesi nedir"

  1. Diger sehirlere de buradan baktim suuper bilgiler var gecen yine girmistim sinavda sosyal hocasi sordu kimse bilemedi teneffuste hava mava attim ezik oldular ezik eee ne demisler basari zekilere basarisizlik tembellere:)

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *