Suriye iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi

248 1
Sponsorlu Bağlantılar

Suriye arap Cumhuriyeti

Başkenti Şam ,Yüzölçümü 185.180 km2
Suriye’nin resmi dili Arapçadır. Bunun yani sıra Kürtçe, türkçe gibi değişik etnik unsurlara ait diller de konuşulmaktadır.
Coğrafi durumu :
Bir Ön asya ülkesi olan Suriye kuzeyden Türkiye, doğudan Irak, güneyden Ürdün, batıdan Lübnan ve Akdeniz’le çevrilidir. Ö nemli akarsuları Fırat, Asi ve Haber ırmaklarıdır. su kaynakları bakımından zengin sayılır. Topraklarının % 33′ü tarıma elverişlidir ve bu arazinin de % 10′u suludur.

Suriyenin İklim ve Bitki Örtüsü

İklimi: Hatay ilinde Akdeniz iklimi hüküm sürer. Yazlar sıcak ve kurak; kışlar ılık ve yağışlı geçer. Senede ancak bir kaç gün kar yağar. Sıcaklık, -6,3°C ile +43°C arasında seyreder. Dağların yüksek noktalarında sıcaklık, ovalara nazaran daha düşüktür. Senelik yağış miktarı 877-1174 mm’dir.

Bitki örtüsü: Kıyı ovaları ile Amik Ovasında her çeşit bitki yetişir. Arâzinin % 44’ü ekili-dikili alanlar,% 38’i orman ve makilerle, % 14’ü çayır ve mer’alarla kaplıdır. Tarıma elverişli olmayan kısmı % 4’dür. Dağların 800 m yüksekliğe kadar olan kısmı makilerle, 800-1200 m arası meşe, kayın, ardıç, kızılcık, kavak ve çınar ağaçları ile kaplıdır. 1200 m yukarısında karaçam, kızılçam ve sedir ağaçları bulunur.


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum --> "Suriye iklimi ve bitki örtüsü hakkında bilgi"

  1. suuuuuuuuuuuuuuuurrrrrrrrrrrrriiiiiiiyyyyyyeeeeeeeeeeee çççççççççooooooooookkkkkkkkkkk iiyyyyyyiiiiiiiimiiiiiişşşşşşşş

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Current ye@r *