23.08.2014

  Taş Köprü (Eski Köprü) kim yaptı, ne zaman yapıldı, tarihi ve resimleri foto galeri

  Sponsorlu Bağlantılar

  Adana taş köprü hakkında bilgi

  Türkiye Resimleri / Adana Resimleri / Adana Taş Köprü Resimleri

  Adana Seyhan köprüsü

  Adana Kalesi’nin doğusunda, Seyhan Irmağı üzerindedir Bu köprüye Seyhan Köprüsü veya Eski Köprü ismi de verilmiştir Tarih boyunca kervan yollarının önemli bir noktasıdır Aynı zamanda askeri yönden de yararlanılmıştır Roma İmparatoru Hadrianus (117-138) tarafından yaptırılmıştır Adana Arkeoloji Müzesindeki mermer bir yazıttan, köprünün Mimar Aujaentios tarafından yaptırıldığı öğrenilmektedir

  Köprü VIyüzyılın ortalarında onarılmıştır Bunun ardından Abbasi halifeleri Harun ül Reşit ve Memun, Osmanlı döneminde Sultan IIIAhmet, Sultan Abdülmecit ve Sultan IIAbdülhamit tarafından onarılmıştır Köprünün son onarımı 1949’da yaptırılmıştır Abbasi Halifesi Memun köprünün giriş ve çıkışına kapı ve mazgal gibi ilaveler yaptırmış ve köprüden geçenlerden para alındığı Evliya Çelebi’den öğrenilmektedir Abbasi Halifesi Harun Reşit köprüyü kale ile birleştirmiştir Evliya Çelebi’nin değindiği kapı ve mazgallar günümüze gelememişse de kale duvarı ile bazı kalıntıların izleri dikkati çekmektedir

  Köprü 319 m uzunluğunda ve 13 m yüksekliğindedir yanlardan ortaya doğru yükselen 21 kemeri bulunmaktadır Ortadaki büyük kemerde iki aslan kabartması görülmektedir.

  Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde, Adana kent merkezinde, Adana (Seyhan) ve Karşıyaka (Yüreğir) yakalarını birleştiren, dünyanın halen kullanılan en eski köprüsüdür.
  Taş Köprü
  Sponsorlu Bağlantılar

  Adanaya ait yerel kıyafetler ve yöresel giysiler

  Kilis hangi bölgemizde yer alır, kilis nerede neresi hangi bölgenin sınırları içinde bulunur?

  Bu sayfadaki "Taş Köprü (Eski Köprü) kim yaptı, ne zaman yapıldı, tarihi ve resimleri foto galeri" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *