31.07.2014

  Teknolojik Robotlar ve Kullanım Alanları Hakkında Kısa Bilgi Kısaca Özet

  Sponsorlu Bağlantılar

  Teknolojik Robotlar ve Kullanım Alanları

  Gardiyan ve Cerrah Robotlar
  ABD’deki hapishanelerde, gardiyan robotlar saatte 9 kilometre hızla dolaşarakvideo ve radar görüntüleriyle 360 derecelik bir açıyı kontrol ediyorlar.Normalde aynı işi yapmak için 4 insana ihtiyaç duyuluyor.

  Sigorta şirketleri de hastanelerin sağlık harcamalarını kısmasınıistiyorlar. Cerrahlar için bu ameliyathanenin daha çok otomasyona bağlanmasıdemek olacak. 2010 gibi yakın bir tarihte, rutin prosedürler için robotlarkullanılacak.

  Depremde Can Kurtaracaklar 
  Robotlar, depremlerde de hasar görmüş binalarına bir kertenkele gibi süzülerekinsanların giremeyeceği enkaz yığınlarının altına rahatlıkla girebilecekler.Tank paletleri gibi mıknatıslı disk tekerlek ve zincirler üzerinde hareket edenbu robotlar, gittikçe yaygınlaşıyor. Japon mühendislerin ürettiği kertenkeleşeklindeki robotlar, üzerinde donatılmış kameralarla enkaz yığınlarını gezipburalarda canlı olup olmadığını kontrol edebilme imkanı veriyorlar.

  Teknolojik Robotlar ve Kullanım Alanları

  Polislerin Yardımcısı 
  Amerikan polisinin, mafya, uyuşturucu kaçakçılığı ve şiddete karşı yeni gizlisilahı, uzaktan kumandayla kontrol edilen iz sürücü robot köpekler. Bu robotlar,video kamera, kızılötesi kamera ve kurşun geçirmez yelek ve iletişimisağlayacak bir bilgisayarla donatıldı. Robocop filmindeki gibi insan-makinekarışımı polis kahramanımızın benzerini yapabilmek için, teknoloji seferberedildi. Sinir hücreleriyle, elektroniğin birleşmesinden doğan yeni teknoloji,gelecek on yıl içinde bilgisayar donanımlı geliştirilmiş teknolojik kol, kalpve deri, kol, bacak gibi protezlerin yapımında kullanılacak. Bu uzuvlarıolmayan insanları yeniden çalışma ortamına döndürecek.

  Teknolojik Robotlar ve Kullanım Alanları
  Mikroskopik Robotlar

  Mini robotlar, vücuda girerek zarar gören hastalıklı hücreleri tamiredecek, ya da temizleyecekler. Bu yöntem, özellikle kalıtımsal hastalıklar vekanser tedavisinde büyük fayda sağlayacak.

  Teknolojik Robotlar ve Kullanım Alanları
  Cerrah Robota İzin

  Bilgisayar operatörü doktorlarla ameliyat yapan robotlar dönemi artık ‘resmen’başladı. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ‘belli ameliyatlar için’ robotkullanılmasına izin verdi. 


  ARTIK ameliyat odalarında cerrahlar bilgisayar başına oturacak, pahalırobotlar da ameliyat yapacak. Cerrah robotlara resmi izin çıktı. 


  ABD’de, endüstrinin bir çok alanında olduğu gibi robot kullanımınahastanelerde de başlanıyor. ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ilk kez (adını ünlüressam, heykeltraş ve mucit Leonardo da Vinci’den alan) ‘Da Vinci’ adındaki robotunbelli ameliyatlar için kullanılmasına ‘resmen’ izin verdi. Da Vinci’ninameliyat kalitesini ve başarısını yükselteceği müjdeleniyor. 


  Çok Hassas Cerrahi

  Büyük hassasiyet isteyen ameliyatlarda doktorların ellerinin titremesi, çokküçük noktalara elle ulaşılamaması olasılığı her zaman bulunurken, robotlar sonderece isabetli mikroskopik müdahalelerde bulunabiliyor. 

  Bir milyon dolara (620 milyar dolar) mal olan robot Da Vinci, sadece,laproskopik diye adlandırılan safra kesesi ve bazı mide ameliyatları içintasarımlandı. Robot Da Vinci’nin kameraları birkaç lens birden kullanarakhastanın vücudundan üç boyutlu görüntü veriyor. Ameliyat masasının hemenyanındaki bir bilgisayarın başına oturan doktor, robot Da Vinci’ye kollarını,ellerini ve neşterlerini nasıl kullanacağını komutlarıyla bildiriyor.

  Sponsorlu Bağlantılar

  2013 YGS ve LYS Sınavında Kaç Soru Sorulacak Toplam Sınav Süresi Kaç Saat Ne Kadar

  Doğal Çevrenin Korunması İçin Neler Yapılmalıdır? Hakkında Kısa Bilgi Kısaca Özet

  Bu sayfadaki "Teknolojik Robotlar ve Kullanım Alanları Hakkında Kısa Bilgi Kısaca Özet " konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *