27.08.2014

  Tıp alanında günümüzdeki gelişmeler

  Sponsorlu Bağlantılar

  Sağlık Hakkındaki Gelişmeler Nelerdir? 

  ALZHEIMER TEŞHİSİ
  Hastalığın çok erken başlayabileceği ortaya çıktı. Araştırmalar hastalığın teşhisinden yıllar önce belirtiler gösterdiğini ortaya koydu. Hafıza ve mantık yürütmede problem çözmede konuşma akıcılığında ve dikkat becerilerinde zayıflamalar birer uyarı olarak kabul ediliyor. Ayrıca bilim adamları diş iltihaplarının Alzheimer riskini 4 kat artırdığını buldular.

  ASPİRİN VE KADIN
  Her gün alınan düşük dozda aspirinin ilk kalp krizi riskini yüzde 30 azalttığını gösteren testler esas olarak erkekler üzerinde yapılmıştı. 40 bin kadın üzerinde yapılan testler ise 10 yıl boyunce her gün aspirin alan kadınların etkisiz ilaç verilen kadınlarla aynı oranda kalp krizi geçirdiğini ortaya çıkardı. Bununla birlikte her gün alınan düşük dozda aspirinin kadınlarda da inme riskini azalttığı görüldü.

  AIDS`LE SAVAŞ
  Dünya Sağlık Örgütü geçen yıl 3 milyon AIDS hastasına hayat kurtarıcı antivirüs ilaçları ulaştırmayı hedefliyordu. Yıl sonuna bir ay kala bu hedef tamamlanmış olmasa bile büyük ölçüde başarılı kabul ediliyor. Hastalığın en çok darbe vurduğu ülkelerden 14’ü ihtiyacı olan hastaların en az yarısına bu ilacı sağladı.

  ASTIM VE GÜLME
  Çok komik bir esprinin astım hastaları için en az toz ve polenler kadar tehlikeli olduğu keşfedildi. Yapılan bir araştırmada astım hastalarının yarısından fazlası çok kuvvetli bir kahkahanın ardından astım krizi geçirdi. Ayrıca un da astım risk faktörünü artırıcı maddelerden çıktı.

  KIRILAN KALP
  Stresten kaynaklanan ‘kırık kalp sendromu’ sevilen bir insanın ölümü gibi durumlarda ortaya çıkıyor ve sık sık da gerçek kalp krizi ile karıştırılıyor. Çoğunluğu kadın olan bir grup hasta üzerinde yapılan araştırmalar bu sendroma kalp kasını geçici olarak etkisiz hale getiren adrenalin yükselmesi ya da stres hormonlarının neden olduğunu gösterdi. Kırık kalp sendromu kısa süre sonra geçiyor ve kalpte kalıcı hasar bırakmıyor.

  KANSERDE UMUT
  Erken teşhis ve daha iyi korunma programları sayesinde kanser hastalıklarından ölümlerin sayısında büyük azalmalar var.

  KÖPEK KLONLAMA 
  Koyunları domuzları fareleri sığırları atları ve kedileri klonlayan bilim adamları bu yıl ilk kez insanın en iyi dostu köpeği klonladılar. Köpeğin en zor klonlanabilen canlı olduğu ve artık insan dahil her türlü canlının klonlanabilmesinin mümkün olduğu belirtildi.

  KOLESTEROL
  Dünyada milyonlarca kişi kolesterol düşürücü ‘Statin’ ilaçları kullanıyor. Yeni çalışmalar bu ilaçların başka yararlarını da gösterdi. Bağırsak ve prostat kanseri riskini yarı yarıya azalttıkları pankreas kanseri riskini yarıdan fazla düşürdükleri anlaşıldı. Hatta statinlerin Alzheimer’in ilerlemesini yavaşlattığı bile keşfedildi.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Lazer göz ameliyatı nasıl yapılır, kimler tedavi olabilir, başarı şansı nedir, riski ve tehlikesi

  Çamfıstığı nedir, nelere iyi gelir, özellikleri ve faydaları nelerdir, nerede yetişir, kullanım alanları

  Bu sayfadaki " Tıp alanında günümüzdeki gelişmeler" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current ye@r *