22.08.2014

  Türkiye’de spor dalinda başarili olan ünlü kişiler, dünyada tanınan türk sporcular kimlerdir

  Sponsorlu Bağlantılar

  Türkiye’de spor dalinda başarili olan ünlü kişiler, dünyada tanınan türk sporcular kimlerdir

  turkiye.jpg (530×320)

  Milli Takım-Euro 2008

  mehmet okur

  MEHMET OKUR
  NBA ‘All Star’da ilk Türk

  Basketbolcu. Türk Milli Basketbol Takımı’nın yıldız oyuncusu Mehmet Okur, 2002′de Detroit Pistons’a transfer oldu. Böylece NBA kariyerine başladı. İkinci sezonda takımın en iyi oyuncuları arasında yerini aldı. Detroit Pistons, NBA şampiyonu olduğunda Mehmet Okur’un adının altı çizildi. Detroit’ten, 2004′te Utah Jazz’a geçti.

  50 milyon dolara altı yıllık sözleşme imzaladı. 2007′de Allen Iverson’ın sakatlığı nedeniyle kadrodan çıkartılması üzerine ‘NBA All-Star’ maçı Batı Konferansı kadrosuna dâhil edildi. Okur, NBA tarihinde All-Star seçilen ilk Türk oyuncu oldu.

  2013 Dünyaca Ünlü Türk Sporcular Kimlerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız!!  (Güncel Bilgiler)

  samil sam

  ŞAMİL SAM
  Vurduğu yerden ses gelir

  Boksör. Dokuz Türkiye, bir Gençler Dünya, bir Avrupa, bir Dünya Şampiyonluğu kazandıktan sonra, 2000′de profesyonelliğe geçti. 2002 ve 2003′te Avrupa Ağır Sıklet Boks Şampiyonu oldu. 2004 ve 2005′te de Dünya Kıtalararası Ağırsıklet Boks Şampiyonu unvanını aldı. 1.92 metre boyunda, 112 kilogram ağırlığa sahip. Doğayı ve hayvanları çok seviyor.

  2013 Dünyaca Ünlü Türk Sporcular Kimlerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız!!  (Güncel Bilgiler)

  semih sayginer

  SEMİH SAYGINER
  Literatürde 40 vuruşu var

  Bilardocu. Dünya bilardo camiasında ‘Mr. Magic’ ve ‘Turkish Prince’ lakaplarıyla anılıyor. Bilardo ustası Saygıner, 1994′te ilk kez Dünya Kupası’nı kazandı. Saygıner’in bu başarısı sayesinde, Türkiye’de bilardo, federasyonu olan bir spor haline geldi. Saygıner, 1996-1997 arasında Türkiye Bilardo Federasyonu Başkanlığı da yaptı.

  Dokuz yıl profesyonel olarak Hollanda Ligi’nde oynadı. Üç yıl FC Porto bilardo takımının kaptanlığını yaptı. Uluslararası turnuvalarda iki dünya rekoru kırdı. Bilardo literatürüne geçen 40 vuruşu var.

  2013 Dünyaca Ünlü Türk Sporcular Kimlerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız!!  (Güncel Bilgiler)

  hamza

  HAMZA YERLİKAYA
  Asrın güreşçisi

  Güreşçi. Grekoromenci Yerlikaya, 1993′te, 17 yaşındayken Büyükler Avrupa Şampiyonası’nı ikincilikle tamamladı. Aynı yıl Dünya Şampiyonası’nda birinci oldu. FILA, modern güreş tarihinde ilk defa 17 yaşında bir güreşçinin şampiyon olduğunu açıklayarak, Hamza’yı ‘Asrın Güreşçisi’ ilan etti. Ülkemize birçok şampiyonluk kazandıran Yerlikaya, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde milletvekili seçildi.

  bahri

  2013 Dünyaca Ünlü Türk Sporcular Kimlerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız!!  (Güncel Bilgiler)

  BAHRİ TANRIKULU
  Dövüş sanatçısı

  Tekvandocu. Kariyerinde birçok başarı bulunan Bahri Tanrıkulu, geçen yıl Çin’in başkenti Pekin’de düzenlenen Dünya Tekvando Şampiyonası’nda erkekler 84 kiloda Dünya Şampiyonu oldu.

  Ancak Tanrıkulu’nun Dünya Şampiyonluğu’ndan önceki başarılarını gözden geçirmekte de fayda var: 2004 Yaz Olimpiyatları’nda ikinci, 2000′de Yunanistan’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda birinci, Kore’de yapılan Kore Turnuvası’nda birinci, 2001 Dünya Şampiyonu, 2002 Avrupa Şampiyonu ve Dünya Kupası ikincisi oldu. Tanrıkulu, spor hayatına halen İstanbul Büyükşehir Belediyespor’da devam ediyor.

  hidayet

  HİDAYET TÜRKOĞLU
  NBA’deki ilk Türk

  Basketbolcu. 29 yaşındaki Hidayet Türkoğlu, NBA takımı Orlando Magic’te forvet pozisyonunda görev yaparak potaya imzasını attı. Efes Pilsen’de basketbola başlayarak yıldızlaşan Hidayet Türkoğlu, NBA’de oynayan Türkiye doğumlu ilk basketbolcu. Efes Pilsen’de pek çok başarı kazandıktan sonra 2000′de NBA Draft’ında Sacramento Kings tarafından 16′ncı sıradan seçildi. Türkoğlu, 2008 sezonunda NBA’de en çok gelişme kaydeden oyuncu oldu. 10 yaşında basketbol oynamaya başlayan Türkoğlu’nun boyu 2.08 metre.

  kenan sofuoglu

  2013 Dünyaca Ünlü Türk Sporcular Kimlerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız!!  (Güncel Bilgiler)

  KENAN SOFUOĞLU
  En hızlı Türk

  Motosiklet yarışçısı. 1996′da motor sporları ile tanıştı. 2002′de Almanya’ya yerleşti. Aynı yıl Yamaha-Cup’ı kazandı. 2003′te Supersport-IDM’de ikinci oldu. 2007′de Supersport Dünya Şampiyonluğu’nu sezonun bitimine üç yarış kala ilan etti. Aynı yıl, bir sezonda en fazla yarış kazanan pilot oldu. Sofuoğlu, 2008′de Süper Bike Şampiyonası’na geçti. Sofuoğlu, halen bu kategoride yarışıyor.

  Altın madalyalı Türk Sporcular
  Altın olimpiyat madalyalı Türk sporcular

  A

  Ahmet Kireççi

  B

  Bayram Şit

  C

  Celal Atik

  G

  Gazanfer Bilge
  Hasan Gemici (güreşçi)

  H

  Hamit Kaplan
  Hamza Yerlikaya
  Hüseyin Özkan

  K

  Kazım Ayvaz

  M
  Mahmut Atalay
  Mahmut Demir
  Mehmet Oktav
  Mehmet Âkif Pirim
  Mithat Bayrak
  Mustafa Dağıstanlı
  Halil Mutlu

  N

  Nasuh Akar
  Nurcan Taylan

  S

  Naim Süleymanoğlu

  T

  Taner Sağır
  Tevfik Kış

  Y

  Yaşar Doğu
  Yaşar Erkan

  Ö

  Ömer Aslan

  İ

  İsmail Ogan
  İsmet Atlı

  Ş

  Ramazan Şahin

  2013 Dünyaca Ünlü Türk Sporcular Kimlerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız!!  (Güncel Bilgiler)

  Spor dalında başarılı olmuş türk kadınlar kimlerdir?

  Süreyya Ayhan Kop

  Yaşamı

  İç Anadolu’nun Çankırı ili korgun ilçesinde doğmasına rağmen babasının amatör atlet olması ve ona destek olması ile lise yıllarında atletizme başladı. 1992′de şimdiki eşi Yücel Kop ile tanıştı. O günden bu yana Kop’un antrenörlüğünde çalışmaktadır.
  Liseden sonra [Kahramanmaraş]] Spor Akademisi’ne başlayarak Kahramanmaraş’a gitti. Üniversitede okuduğu dönemde spora devam etmek ve antrenman yapmak konusunda zorluklar yaşadı. Bu dönemde Aksaray Belediyesi’nin destekleriyle çalışmalarını sürdürdü. Aksaray Belediye Spor Kulübü dışında MTA, Ankara ve Fenerbahçe kulüplerinde koştu.
  2000 yılında Sidney’de düzenlenen Olimpiyatlarda yarı final koşarak Türkiye’de yaygın biçimde tanındı. 2001′de Dünya Atletizm Şampiyonası’nda 1.500 metre finali koşarak kadın atletizminde bir ilki daha gerçekleştirdi.
  11 Ağustos 2002 günü Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda, 1.500 metrede, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Romanyalı atlet Gabriela Szabo’nun önünde Avrupa rekoru kırarak şampiyon oldu. 2002 ve 2003 yılları boyunca bu mesafenin en iyi atleti olarak kabul edildi. 2002′de Avrupa’da yılın en başarılı kadın atleti seçildi.
  Özellikle farklı bir stille yarışın hemen başında metrelerce fark atarak aynı tempoda yarışı bitirmesi ile birçok otoriteyi şaşırttı.
  Ayhan, 2:00:64 derecesi ile 800 metre ve 3:55:33 ile 1.500 metre kadınlar Türkiye rekorunu elinde bulunduruyor.

  Eleştiriler

  2002′de elde ettiği Avrupa Şampiyonu unvanı ve her yarışma biraz daha geliştirdiği dereceler ile Türk basını ve otoriteler Süreyya Ayhan’dan 2003′te Paris’de düzenlenecek Dünya Atletizm Şampiyonası’nda altın madalya bekliyordu. 1993 yılında Pekin’de Çinli atlet Yunxia Qu tarafından kırılmış olan tartışmalı dünya rekorunu zorlaması bile beklentiler arasındaydı.
  Ancak Ayhan için ilk büyük hayal kırıklığı 31 Ağustos 2003 günü St. Denis Stadyumu’nda yaşandı. Rus atlet Tatyana Tomashova’nın atağına cevap veremeyerek gümüş madalyada kaldı. İlk defa bu kadar yaklaşan Dünya Şampiyonluğu için Süreyya Ayhan ve özellikle antrenörü Yücel Kop eleştirilere uğradı. Çift, düzenlenen basın toplantısında yarışın Ayhan’ın regl dönemine geldiğini açıklayınca tartışmalar büyüdü ve günlerce konuşuldu.
  Ancak basında sporcu kimliğinden daha çok, antrenörü ile yaşadığı ilişki tartışılmaktaydı. Süreyya Ayhan’ın Yücel Kop ile tanıştığı dönemde küçük yaşta olması ve Kop’un evli ve çocuklu olması eleştirilerin temelini oluşturuyordu. 2002′de TBMM’de bir milletvekili bu konuda bir soru önergesi dahi verdi. Yücel Kop’un eşinin boşanmayı kabul etmemesi yüzünden uzayan davanın bu süreçte sonuçlanmasıyla çift evlendi.

  Doping testi ve Atina Olimpiyatları

  2004 yaz sonunda Atina’da düzenlenecek Olimpiyat Oyunları için Türkiye’nin en büyük altın madalya ümitlerinden biri Süreyya Ayhan’dı. Özellikle o yıla kadar atletizmde sadece bir bronz madalya kazanmış bir ülke için bir kadın atletin mesafesinde en başarılı koşuculardan biri olması oldukça önemliydi. Ancak oyunlara az bir süre kala önce Süreyya Ayhan’ın Almanya’da yaptığı antrenmanlarda sakatlandığı ve oyunlara katılamayacağı açıklandı. Bir süre sonra Ayhan’ın oyunlar öncesi doping testi yapan yetkilileri engellediği rapor edildi. Test sonuçlarında temiz çıkmasına rağmen, görevini yapmaya çalışan yetkilileri engellediği için Uluslararası Atletizm Federasyonu tarafından Ayhan’a ceza verildi. Olayda suçlanan Yücel Kop yaptığı açıklamada Ayhan’ın kesinlikle doping kullanmadığını, ancak erkek Uluslararası Anti Doping Kurumu (WADA) yetkilisinin idrar testi sırasında izinleri olmadan odaya girmeye çalıştığını ve kendisinin bu durumu engellediğini açıkladı.
  2008 Olimpiyatları için hazırlıklarını ABD’de sürdüren Süreyya Ayhan’a yapılan doping kontrolü numunelerinde iki yasaklı madde tespit edildi. Daha önce de 2 yıl ceza almış olduğu için ömür boyu men cezası alması gündeme geldi.
  25 Ocak 2008′de Atletizm Federasyonu Ceza Kurulu, milli atlet Süreyya Ayhan Kop’a ömür boyu pistlerden men cezası verdi. Fakat Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu, ömür boyu men cezası alan milli atlet Süreyya Ayhan’ın cezasını bozdu. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, 30 Mayıs 2008 tarihinde verdiği kararla Süreyya Ayhan Kop’un cezasında indirime gitti ve cezasını 4 yıla indirdi. Kurulun, 4 yıllık cezanın 2 yılını milli sporcunun doping maddesi kullanması nedeniyle, diğer 2 yılını da yurt dışında doping yaptığı gerekçesiyle verdiği belirtildi.

  2013 Dünyaca Ünlü Türk Sporcular Kimlerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız!!  (Güncel Bilgiler)

  Başarılar

  1993

  • Türkiye Yıldızlar Salon Şampiyonası, İzmir (800m) 1. (Süre: 2:18) TR

  1995

  • 15 Temmuz Cezmi Or Kupası, İstanbul 5. (Süre: 4:38:29)
  • Avrupa Şampiyon kulüpler Kupası, Belçika 2. (Süre: 4:37:23)

  1996

  • Uluslararası Gençler Şampiyonası, Avusturya 2.
  • İsrail Şampiyonası, İsrail 1. (Süre: 4:34:84)
  • Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası, İtalya 2.

  1997

  • 5 Haziran İsrail Şampiyonası, İsrail 1.’
  • Uluslararası Şampiyona, Litvanya 3. (Süre: 4:25:51)

  1998

  • 22 Şubat 5. Balkan Salon Şampiyonası, Pire, Yunanistan 2. (Süre: 4:31:13)
  • 20 Haziran Cezmi Or Kupası, İstanbul (1000m) 6. (Süre 2:46:26) TR

  1999

  • 12 Mayıs Türkiye Atletizm Şampiyonası, İzmir 1. (Süre: 4:14:00) TR

  2000

  • 20 Ağustos Kulüpler Atletizm Şampiyonası, İstanbul (800m) 1. (Süre: 2:00:64)
  • 25 Ağustos Golden League, Brüksel, Belçika (Süre: 4:03:02) TR
  • 28 Eylül 2000 Olimpiyat Oyunları, Sidney, Avustralya (yarıfinal) 8. (Süre: 4:09:42)
  • Balkan Salon Şampiyonası, Romanya 2. (Süre: 4:05:53) TR

  2001

  • 10 Haziran Romanya Şampiyonası, Romanya 2. (Süre: 4:05:82)
  • 7 Ağustos Dünya Atletizm Şampiyonası, Edmonton, Kanada 8. (Süre: 4:08:17)
  • 18 Ağustos 2. Ayak Yarışmalar, Trabzon 1. (Süre: 4:07:63)
  • 29 Ağustos Dünya Üniversite Oyunları, Pekin, Çin 1. (Süre: 4:06:91)
  • 12 Eylül Akdeniz Oyunlar, Tunus 2. (Süre: 4:10:69)

  2002

  • 11 Ağustos Avrupa Atletizm Şampiyonası, Münih, Almanya 1. (Süre: 3:58:79) AR TR
  • 30 Ağustos Golden League, Brüksel, Belçika 1. (Süre: 3:57:75) TR
  • 6 Eylül Golden League, Berlin, Almanya 1. (Süre: 3:58:43)
  • 21 Eylül IAAF Atletizm Dünya Kupası, Madrid, İspanya 1. (Süre: 4:02:57)

  2003

  • Avrupa Milletler Kupası 1. (Süre: 4:06:63)
  • 10 Ağustos Golden League, Berlin, Almanya 1. (Süre: 3:59:58)
  • 15 Ağustos Golden League, Zürih, İsviçre 1. (Süre: 3:55:60) TR
  • 31 Ağustos Dünya Atletizm Şampiyonası, Paris, Fransa 2. (Süre: 3:59:04)
  • 5 Eylül Golden League, Brüksel, Belçika 1. (Süre: 3:55:33) TR
  • 13 Eylül IAAF Dünya Atletizm Finali, Monako 1. (Süre: 3:57:72)

  AR: Avrupa Rekoru, TR: Türkiye Rekoru
  münihte 1.500 m finalini kazanarak Avrupa Şampiyonu oldu.

  2013 Dünyaca Ünlü Türk Sporcular Kimlerdir Öğrenmek İçin Tıklayınız!!  (Güncel Bilgiler)

  Sponsorlu Bağlantılar

  J.J. Thomson’ın atomla ilgili çalışmaları ve görüşleri

  Yöresel el sanatları hakkında bilgi

  Bu sayfadaki "Türkiye’de spor dalinda başarili olan ünlü kişiler, dünyada tanınan türk sporcular kimlerdir" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  3 Yorum

  1. su
   8 Mayıs 2012

   çoooooooooooooook uzunm
   yazammam

  2. gözde
   10 Mayıs 2012

   çok işime yaradı.beden ödevinden az kalsın sıfırı alıyodum!

  3. 11 Kasım 2013

   niye bitane ve uzun koyuyosunuz ki

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *