21.08.2014

  Yaylı Çalgılar Nelerdir Geleneksel Türk Müziği Yaylı Çalgılar Hakkında Bilgi

  Sponsorlu Bağlantılar

  Yaylı Çalgılar elin bir değnek Yay ile tel üstünde kaydırarak titreştirilmesi ile Etki sine yol açarak ses üreten çalgılar olmasına karşın, Santur gibi, yine çubuklarla vurmalı şekilde icra edilen enstrümanlar da bulunur. Yaylı Çalgılar çoğunlukla Telli Çalgılardır.

  Viyola
  Keman ailesinin ikinci ailesi viyola (Fr. viole ya da alto, İt. viola, İng. viola, Alm. Bratsche), görünüşte kemandan biraz daha büyüktür.

  Keman

  Ses renginin etkileyici güzelliğiyle keman, en yaygın ve en sevilen çalgılardandır.

  Viyolonsel

  Hem solo çalgı olarak hem de eşlikte olağanüstü başarı gösteren viyolonselin notaları dördüncü çizgi ‘fa’ anahtarıyla yazılır.

  Kontrabas
  Kontrbas, keman ailesinin en kalın sesli çalgısıdır.

  Kabak kemane
  Kabak kemane, Türk Halk Müziği’nin telli, yaylı ve deri kapaklı sazlarımızın tek örneğidir. Menşei Orta Asya’ya dayanmaktadır. Kabak kemane, Türkiye’de özellikle Batı Anadolu’da Ege Bölgesi’nde) yaygın olarak kullanılan bir sazdır.

  Kemençe
  Kemençe, Doğu Karadeniz bölgesinde yaygın olan ve rebap, keman türü yaylı çalgılarla akraba olduğu sanılan, bir yay yardımıyla çalınan üç telli geleneksel halk çalgısının adı olup, klasik kemençe ile karıştırılmasını önlemek amacıyla Karadeniz kemençesi ya da Laz kemençesi olarak da adlandırılmaktadır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Tarihteki ilk destan nedir hangisidir, dünyanın ilk yazılı destanı hakkında bilgi

  Güneş saati nasıl çalışır, çalışma sistemi ve güneş saati modelleri örnekleri resimler

  Bu sayfadaki "Yaylı Çalgılar Nelerdir Geleneksel Türk Müziği Yaylı Çalgılar Hakkında Bilgi" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *