21.08.2014

  Zeybek hangi yöreye aittir, zeybek oyunu hangi bölgemizin geleneksel halk oyunudur folklörüdür

  Sponsorlu Bağlantılar

  Zeybek hangi yöreye aittir, zeybek oyunu hangi bölgemizin geleneksel halk oyunudur folklörüdür

  * Zeybek Bölgesi;Ege,Güney Marmara,İçbatı Anadolu.

  Zeybek oyunları tek kişi tarafından oynandığı gibi teklerden oluşan bir daire halinde de oynanmaktadır. Zeybek oyunları, toplu olarak oynandığı zaman oyuncuların birbirlerine tutunmadan oynadıkları salma oyunlardır. Bu oyun türüne Ege Bölgesinde rastlanır Aydın, İzmir, Muğla, Denizli, Bilecik, Eskişehir, Kütahya, Çanakkale, Kastamonu, Uşak, Manisa, Balıkesir, Burdur…

  ZEYBEK TARIHI, HANGI YÖREYE AIT, ZEYBEK ÇEŞITLERI:

  Zeybek, Batı Anadolu yöresinin belirli bir halkoyununa zeybek oyunu deniliyor. Söz konusu oyunlar kendi içinde türlere ayrılmaktadır.

  Ağır zeybek
  Kaşıklı zeybek
  Teke (Kıvrak) zeybeği
  Kırık zeybek
  Bey zeybek

  Tek kişi tarafından ya da birkaç oyuncunun çember şeklinde dizilmesiyle oynanır. Zeybek, halkı koruyan cesur bir adamı temsil eder. Zeybek oynayan dansçı, kollarını omuz hizasında, elleri başıyla aynı hizada olacak şekilde iki yana doğru açar ve bazı oyunlarda kollarını dirseklerden hafifçe kırar. Büyük adımlar atarak ağır ağır hareket eder. Ara sıra yere doğru eğilip bir dizin yere dokundurulması, bu dansın belirgin hareketlerindendir. Bu tarz zeybekler İzmir, Aydın, Manisa taraflarında görülen zeybek türleridir. Buna Muğla’nın kuzey tarafları, Denizli’nin batı tarafları, Balıkesir’in Ege sahilleri ile Çanakkale’de eklenebilir.
  Kütahya, Uşak ve Afyon daha çok kaşıklı zeybek etkisindedir. Yine Balıkesir’in doğu kısımları ile Bursa, Eskişehir, Bilecik, Ankara taraflarında oynanan oyunlar da kaşıklı zeybek kategorisine girer.
  Burdur, Isparta, Antalya ile Muğla ve Denizli’nin güney kısımları teke zeybekleri içine girer ve kıvrak ezgileri vardır.
  Balıkesir’in iç ve güney kısımlarında ise kırık zeybek oyunlarına rastlanır.

  Sponsorlu Bağlantılar

  Kimya Ödevleri İndir, Kimya Dönem Ödevleri Konular, Dosyalar ve Hazır Dökümanlar

  Hangi halk oyunumuz hangi yöreye aittir,Hangi bölge hangi oyunu oynar Bölgelere göre halk oyunlarımız

  Bu sayfadaki "Zeybek hangi yöreye aittir, zeybek oyunu hangi bölgemizin geleneksel halk oyunudur folklörüdür" konusuyla ilgili fikrinizi merak ediyoruz? Tespit ettiğiniz hata ve eksiklikleri bize yazın! Eleştirileriniz de en az övgüleriniz kadar bizim için değerlidir.

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Current day month ye@r *